Our Members

2020 - 2021 Member Organisations

Name of Delegates

1.       A Fairer World

Helen Hortle

    A Fairer World

Glynis Flower

   A Fairer World

Donna Woodleigh

2.       Amnesty International Australia Tasmania

Greg Luckman

   Amnesty International Australia Tasmania

Zainab Clark

   Amnesty International Australia Tasmania

Sylvia Merope

3.      Association of Ukrainians in Tasmania

Marina Ladaniwskyj

  Association of Ukrainians in Tasmania

Peter Ladaniwskyj

  Association of Ukrainians in Tasmania

Myron Mihal

4.     Australian Bhutanese Society of Northern Tasmania

Dol Man Rai

  Australian Bhutanese Society of Northern Tasmania

Dil Bahadur Rai

  Australian Bhutanese Society of Northern Tasmania

Kaman Singh Monger

5.     Australian International Youth Association

Li Yang

 Australian International Youth Association

Li Yang

 Australian International Youth Association

Wei Tian

6.    Bhutanese Nepali Kirtan Mandali of Hobart

Dhan Chhetri

 Bhutanese Nepali Kirtan Mandali of Hobart

Khadga Thapa

 Bhutanese Nepali Kirtan Mandali of Hobart

Resh Adhikari

7.    Bhutanese Community Association of Southern Tasmania
       (BCAST) Inc

Tilak Magar

 Bhutanese Community Association of Southern Tasmania
 (BCAST) Inc

Prakash Karki

 Bhutanese Community Association of Southern Tasmania
 (BCAST) Inc

Dak Man Gurung

8.    Brahma Kumaris Australia

Alice Hawrylak

 Brahma Kumaris Australia

Konrad Park

 Brahma Kumaris Australia

Sanjeev Sharma

9.    Brighton Council

Cathy Harper

 Brighton Council

Tony Foster

 Brighton Council

James Dryburgh

10.   Business East Inc

John Beard

 Business East Inc

Margaret Sutherland

11.   Catholic Care Tasmania

Fiona Whittle

 Catholic Care Tasmania

Andrea Witt

 Catholic Care Tasmania

Michael McKenna

12.  Chinese Cultural Society of Tasmania

Yongbei Tang

Chinese Cultural Society of Tasmania

Vera Chong

Chinese Cultural Society of Tasmania

Michael Zhang

13.  Community Languages Tasmania

Dr N. Jeyasreedharan

 Community Languages Tasmania

Mr C Kumaraparathy

 Community Languages Tasmania

Carlos Joseph

14.   Dancers of Universal Peace

Nicola Amina

  Dancers of Universal Peace

Chnado Steiner

15.    Dancing Divas

Bhuvana Veeramani

  Dancing Divas

Eswaraj Sivaraj 

  Dancing Divas

Hirudhay Ramachandran

16.   Deepavali Tasmania Inc

Pradeep Dhungana

  Deepavali Tasmania Inc

Vijaya Egambaranathan

  Deepavali Tasmania Inc

Harshit Chaudhary

17.   Diverse Tassie

Mohan Mattala

  Diverse Tassie

John Paul Palissery

  Diverse Tassie

Rajat Chopra

18.    Engineers Australia

Darren Beattie

   Engineers Australia

Elsie Killick

19.    Filipino-Australia Hands of Friendship

Esther Pettman

   Filipino-Australia Hands of Friendship

Jocelyn Lengyel

   Filipino-Australia Hands of Friendship

Regie Sherlock

20.    Friends Gathering

Rula Ibrahim

   Friends Gathering

Reem Mohammed

   Friends Gathering

Sana Samoun

21.    Guru Nanak Society of Tasmania

Germanjit Singh

  Guru Nanak Society of Tasmania

Gursharan Singh

  Guru Nanak Society of Tasmania

Rajbir Singh

22.   Golden Chinese Friendship Club

Penny Peng

  Golden Chinese Friendship Club

Jade Li

  Golden Chinese Friendship Club

Dennis Zheng

23.   Good Neighbour Council Launceston

Stella Goiser

  Good Neighbour Council Launceston

Pat Cericola

  Good Neighbour Council Launceston

Toula Mastrantonas

24.   Good Neighbourhood Council Glenorchy

Agnes Stanislaus Large

  Good Neighbourhood Council Glenorchy

Faheem Sumar

  Good Neighbourhood Council Glenorchy

Davor Perovic

25.   Hindu Society of Tasmania Inc

Chan Ramakrishnan 

  Hindu Society of Tasmania Inc

Sacheekala Atmanathan

  Hindu Society of Tasmania Inc

Theni Kuppusamy

26.   Hobart Bangladesh Community

Sabrina Matin

  Hobart Bangladesh Community

Ashiq Kibria

  Hobart Bangladesh Community

Sajid Shajahan

27.   Hobart Film Society

Jim Mansbridge

  Hobart Film Society

Jorgen Jorgensen

  Hobart Film Society

Rosemary Bezzant

28.   Hobart Hebrew Congregation

Jeff Schneider

  Hobart Hebrew Congregation

Sean Ladiges

  Hobart Hebrew Congregation

Daniel Albert

29.   Hobart Malayali Association

Carlos Joseph Pandimakeel

  Hobart Malayali Association

Girish Sasidharan

  Hobart Malayali Association

Joseman Joy

30.   Hobart Multicultural Dance Group

Peter Sands

 Hobart Multicultural Dance Group

Kate Shaw

 Hobart Multicultural Dance Group

Alan Hughes

31.   Holy Tantra Esoteric Buddhism Incorporated

Dai Yi Wang

  Holy Tantra Esoteric Buddhism Incorporated

Richard John Ho

  Holy Tantra Esoteric Buddhism Incorporated

Edgar Fergus Ho

32.   HOPES Inc

Chris Oriel

  HOPES Inc

Eliza White

  HOPES Inc

Karen Fall

33.   Indian Cultural Society of Tasmania

Ajit Ramadas

 Indian Cultural Society of Tasmania

Mr Satendra Bhola

 Indian Cultural Society of Tasmania

Mr Yashwant Dhiman

34.   Intercultural Sports League

Sandeep Perumalla

 Intercultural Sports League

Shonit Sharma

 Intercultural Sports League

Dileep Karna Reddy

35.   International Wall of Friendship

Peter Ball

  International Wall of Friendship

Christine Widjaya

  International Wall of Friendship

Ron Franks

36.    Iranian Australian Community Association of Southern Tasmania

Mohsen Borazjani

   Iranian Australian Community Association of Southern Tasmania

Ardalan Sarraf

   Iranian Australian Community Association of Southern Tasmania

Nazli Sheikholeslami

37.    Jawedan's Kitchen

Sumaiya Jawedan

   Jawedan's Kitchen

Syed Fahad

    Jawedan's Kitchen

Mustajab Ahmed Soomro

38.   JIN-GANG-DHYANA INCORPORATED

Ms.Pui Yin

       JIN-GANG-DHYANA INCORPORATED

Dorothy Lau

       JIN-GANG-DHYANA INCORPORATED

Curtis Craig Ho

39.  JIN-GANG-DHYANA WANG XIN DE FOUNDATION INCORPORATED

Master Xin De Wang

JIN-GANG-DHYANA WANG XIN DE FOUNDATION INCORPORATED

William Siu

JIN-GANG-DHYANA WANG XIN DE FOUNDATION INCORPORATED

Ms. Lam Ching Yee

40.  Launceston Hazara Community

Ali Aghfar Rizvi

Launceston Hazara Community

Kazim Raza

Launceston Hazara Community

Fatima Tabassum Omer

41. Latin America Cultural Association of Tasmania Inc (LACAT)

Erika Avellaneda Cells

Latin America Cultural Association of Tasmania Inc (LACAT)

Elias Solis

Latin America Cultural Association of Tasmania Inc (LACAT)

Alba Lopez

42.  Latin Spring

Angela DE LA ROSA

Latin Spring

Carolina DELGADO

Latin Spring

Rosa BASTILLA

43.  Lions Club of Glenorchy City

Jennifer Pritchett

Lions Club of Glenorchy City

Amanda Elliott

Lions Club of Glenorchy City

James Fisher

44.  Local Government Association of Tasmania

Katrena Stephenson

Local Government Association of Tasmania

Dion Lester

Local Government Association of Tasmania

Lynden Leppard

45.  Macquarie St Foodstore

Michael Dutta

Macquarie St Foodstore

Anmol Kataria

Macquarie St Foodstore

Neela Ambika

46.  Multicultural Women's Council of Tas

Sajini Sumar

Multicultural Women's Council of Tas

Alicia Young

Multicultural Women's Council of Tas

Jocelyn Lengyel

47.  Nepali Society of Tasmania

Abhinav Acharya

Nepali Society of Tasmania

Meghna Raut 

Nepali Society of Tasmania

Sansar Raj Chimauriya

48. Nepali Society of Northern Tasmania Incorporated

Mitra Gurung

Nepali Society of Northern Tasmania Incorporated

Amrit Sharma

Nepali Society of Northern Tasmania Incorporated

Om Kumar Pagar

49.   Office of the Coordinator- General

Andrea Wilson

50.  Oh la la & Co

Chloe Bibari

Oh la la & Co

Clothilde Labglais

Oh la la & Co

Sophie Le Roux

51.  Palliative Care Tasmania

Prue Cripps

Palliative Care Tasmania

Colleen Johnstone

Palliative Care Tasmania

Sharon King

52.  Philippino Australian in Tasmania Sports Club

Chester Darwin Palado

Philippino Australian in Tasmania Sports Club

Gheffrey Irinco 

Philippino Australian in Tasmania Sports Club

Ahlen Kikuchi 

53. Playgroup Tasmania

Jacinda Armstrong

Playgroup Tasmania

Kathryn Fordyce

Playgroup Tasmania

Rebecca Hughes

54. Potter's House Christian Fellowship Hobart

Beau Freeman

Potter's House Christian Fellowship Hobart

Isabel Freeman

Potter's House Christian Fellowship Hobart

Gary Goh

55.  Rhythmz Bollywood Dance Studio

Amal Chandran

Rhythmz Bollywood Dance Studio

Renuka Murlidharan

Rhythmz Bollywood Dance Studio

Pratik Vatkar

56.  Religions for Peace Tasmania Branch

Terry Sussmilch

Religions for Peace Tasmania Branch

Maggi Storr

Religions for Peace Tasmania Branch

Maxine Barry

57.  RSL (Tasmania Branch) Inc

Robert Dick

RSL (Tasmania Branch) Inc

Noeleen Lincoln

RSL (Tasmania Branch) Inc

Alex Dick

58.  Russian Speakers in Tasmania

Sophia Avery

Russian Speakers in Tasmania

Liana Koster

Russian Speakers in Tasmania

Nera Schwertfeger

59.  Sacred Conversations

Julian McGarry

Sacred Conversations

Patricia McGarry

Sacred Conversations

James McGarry

60.  Set Right Automotive

Li Max Joy

61.  Shia Association of Ahl-e-Bayt Tasmania Inc

Syed Muhammad Baqar Raza Zaidi

Shia Association of Ahl-e-Bayt Tasmania Inc

Ali Asghar

Shia Association of Ahl-e-Bayt Tasmania Inc

Aimen Jafri

62.  Sierra Leone Migrant Association of Hobart

Junisa Bangura

Sierra Leone Migrant Association of Hobart

Vida Quansah

Sierra Leone Migrant Association of Hobart

John Kamara

63.  Sisongke Community Choir

Patricia Robey

Sisongke Community Choir

Robert Thompson

Sisongke Community Choir

Tony Howe

64.  Society of Kenyans in Tasmania Inc

Florence Lowe

Society of Kenyans in Tasmania Inc

Emily Dracup

Society of Kenyans in Tasmania Inc

Lorraine Okumu

65. Sri Lankan Community of Southern Tasmania

Tamara Ward

Sri Lankan Community of Southern Tasmania

Gunadasa Ginneliya

Sri Lankan Community of Southern Tasmania

Christopher Anthony Ferdinands

66.  Supply Chain Management Education, Australia

Rene Kling

Supply Chain Management Education, Australia

Rose Kling

Supply Chain Management Education, Australia

James Eaves

67.  Tamil Association of Tasmania

Dr K.S.Vijayalayan

Tamil Association of Tasmania

Manasseh Joseph

Tamil Association of Tasmania

Sathishkumar Vellaiyan

68.  Tas Event Inc

Sandesh Pariyar

Tas Event Inc

Manoj Shrestha

Tas Event Inc

Kabindra Karmacharya

69.  Tasmanian Leaders

Jean Heggarty

Tasmanian Leaders

Angela Driver

Tasmanian Leaders

Frances Pratt

70.  Tasmania Kannada Sangha

Girish Babu Bangalore Shankar

Tasmania Kannada Sangha

Remash Narayana

Tasmania Kannada Sangha

Thambirajah Sivarajah

71.  Tasmania Refugee Legal Services

Patrick O’Connor

Tasmania Refugee Legal Services

Taya Ketelaar-Jones

Tasmania Refugee Legal Services

Donna Woodleigh

72.  Tasmanian African Community Forum Inc

Dr Charles Makoundi

Tasmanian African Community Forum Inc

Claire Makoundi

Tasmanian African Community Forum Inc

Placide Nkoso

73.  Tasmanian Council of Social Services Inc

Simone                 Zell

Tasmanian Council of Social Services Inc

Nic McBride

Tasmanian Council of Social Services Inc

Adrienne Picone

74.  Tasmanian Men's Shed Association Inc

Keith Ellis

Tasmanian Men's Shed Association Inc

Bruce Weller

Tasmanian Men's Shed Association Inc

John Bastick

75.  Tasmanian Muslim Association

Rif'at Fajrianto

Tasmanian Muslim Association

Syed Mohamed Buhari

Tasmanian Muslim Association

Harun Abdullah

76.  Tasmanian University Union (TUU) Muslim Association

Syaifulzafni Aziz

Tasmanian University Union (TUU) Muslim Association

Ahmed Makled

Tasmanian University Union (TUU) Muslim Association

Ashwag Madkhali

77.  Telugu Association of Tasmania

Manohar Rao

Telugu Association of Tasmania

Aditya Chavali

Telugu Association of Tasmania

Sampath Dharmapuri

78.  The Coronation Music and Arts Festival

Datta Mahambrey

The Coronation Music and Arts Festival

Nikita Sarangdhar

The Coronation Music and Arts Festival

Muthukumar Nachiappan

79.  The Salvation Army Tasmania Division

David Bruford

80.  Vietnamese Community Hobart Tasmania (CongDongVietTas)

Quang Thinh

Vietnamese Community Hobart Tasmania (CongDongVietTas)

Hai Tran

Vietnamese Community Hobart Tasmania (CongDongVietTas)

Auh Nguyen

81.  Volunteering Tasmania

Lisa Schimanski

Volunteering Tasmania

Veney Hiller

Volunteering Tasmania

Georgie Ibbott

82.  Waratah-Wynyard Council

Chantelle French

Waratah-Wynyard Council

Bronwyn Folden

Waratah-Wynyard Council

Richard Muir Wilson

83. Warrane Mornington Neighbourhood Centre Inc.

Leanne Doherty

Warrane Mornington Neighbourhood Centre Inc.

Tamika Richards

Warrane Mornington Neighbourhood Centre Inc.

Beth Perry

84.  Welcoming Australia

Aleem Ali

Welcoming Australia

Brad Chilcott

Welcoming Australia

Sebastian Geers

85.  West Moonah Community House

Mel Knuckey

West Moonah Community House

Ally Bongard

West Moonah Community House

Raye Marskell

86.  Worker Assist

Mylinda Purtel

87.  Workskills

Peter Montalvan

88.  Zimbabwean Tasmanian Community

Crispen Marunda

Zimbabwean Tasmanian Community

Jonathan Madebwe

Zimbabwean Tasmanian Community

Themba Bulle

89.  TasWater

Melissa Flynn

TasWater

Ashlee Rieper   

TasWater

Mark McKnight

 

2020 - 2021 Long-Term individual members

1.       Melanie Abbot

2.       Sr Eric Abetz

3.       Hina Durrani

4.       Waqas Durrani

5.       Reshma Dutta

6.       Ruth Forrest MLC

7.       Michael Gaffney

8.       Linley Grant

9.       Lesley Hazelwood

10.   Sun Hee (Sunny) Jang

11.   Sarah Lovell

12.   Qasim Mehmood

13.   Edward Obi

14.   Arman Rahman Onick

15.   Joel Ortiz

16.   Daniel Riley

17.   Cr Zelinda Sherlock

18.   Soo Kit Cheng

19.   Mehrdad Tavangar

20.   Nora Sy

21.   Robert Thompson

22.   Andrew Wilkie MP*

23.   Josh Willie MLC*

 

* Membership fees received after 31 July 2020 due to an error on MCOT’s website.

 

2020 - 2021 new individual members

 

1.       Sophia Avery

2.       Radhika Bajaj

3.       Christina Rai Basnet

4.       David Bell

5.       Gurpreet Singh Bhullar

6.       Sofie Burgoyne

7.       Juana Cambas

8.       Janith Damboragama

9.       Bishal Dhungana

10.     Sophie Fahey

11.     Ella Haddad MP

12.     Kirsten Hartel

13.     Gibbs Hatendi

14.     Hakase Hayashida

15.     Lisa Haynes

16.     Li Max Joy

17.     Lam Phuong Le

18.    Sagar J Patel

19.    Anil Karki

20.    Fazlinda Kassim

21.    Satinder Kaur

22.    Nico van Leeuwen

23.    Dattaraj Mahambrey

24.    Usama Mukarram Malik

25.    Sarah Maunder

26.    Ivan Matas

27.    Eva Meidi

28.    Amin Mohammed

29.    Helen Mounster

30.    Usman Naeem

31.    Maheshwori Nepal

32.    Cindy O'Dea

33.    David Osborne

34.    Priyank Patel

35.    Catherine Plunkett

36.    Mamta Poudel

37.    Vivekanand Rajendran

38.    Eveleen Rao

39.    Poornima Sharma

40.    Ishanka Shayamali de Zoysa Bogahawaththage

41.    Ravi Shakya

42.    Binod Shrestha

43.    Surinder Singh

44.    Richard Skinner

45.    Manju Soni

46.    Rob De Soza

47.    Kevin Stark

48.    Maulin Thakkar

49.   Harka Thapa

50.    Yabbo Thompson

51.    Huma Unnisa

52.    Raymond Wang

53.    Aqeel Yousaf

54.    Meg Webb MLC

 

2021 – 2022 Member Organisations

 

1.     

Amnesty International Australia Tasmania

2.   

Association of Ukrainians in Tasmania

3.   

Aussy Information Technology Pty Ltd

4.    

Australian Oromo Community of Tasmania

5.    

Bhutanese Community Association of Southern Tasmania (BCAST) Inc

6.    

Brahma Kumaris Australia

7.    

Business East Inc

8.    

Catholic Care Tasmania

9.    

Chinese Cultural Society of Tasmania

10.   

Community-Based Support

11.   

Edge Legal

12.   

Engineers Australia

13.   

Friends Gathering

14.   

Hazara Community of Southern Tasmania

15.   

Hobart Baby Music

16.   

Hobart Jazz Club Inc

17.   

Hobart SL Lions Sports Club Inc

18.   

Hobart United Football Club

19.   

HUGYAW Fil – Tas Performing Artists

20.  

Immi Solution

21. 

Latin America Cultural Association of Tasmania Inc (LACAT)

22.  

Latin Pot

23.   

Launceston Nepali Cricket Club (LNCC)

24.   

Li-Ve Tasmania

25.  

Multicultural Sports League

26.  

Multicultural Women's Council of Tas

27.   

Nepalese Business Association of Tasmania (NBA Tasmania) Inc.

28.   

Non Resident Nepali Association (NRNA)

29.   

One Point Education Services

30.   

Pakistani Cultural Society of Tasmania

31.   

Religions for Peace Tasmania Branch

32.   

Sisongke Community Choir

33.  

Tamil Association of Tasmania

34.  

Tas Event Inc

35.   

Tasmanian African Community Forum Inc

36.   

Tasmanian Fighting Game Community

37.   

Tasmanian Malays Cultural Society

38.   

Tasmanian Men's Shed Association Inc

39.   

Tasmanian Prime Meat

40.   

TasWater

41.   

Telugu Association of Tasmania

42.   

The Coronation Music and Arts Festival

43.   

The Salvation Army Tasmania Division

44.  

Vietnamese Community Hobart Tasmania (CongDongVietTas)

45.   

Weily Park Rockers Cricket Club

46.  

Australian Childhood Foundation

47.  

Nikee Business Group

48.  

OZ Career Gurus

49.  

Hobart Women's Shelter

50.  

Momineen of Tasmania

51.   

Carers Tasmania

52.   

Halqe-e-Drood (Tasmania)

53.  

Stroke Foundation

54.   

My Nepal Television Australia

55.  

More Opportunities

56.   

Hungarian Association of Tasmania Inc

 

2021 – 2022 New Individual Members

 

1.      

Mirza Istiaque Ahmed

51.   

Muhammad Usman

2.      

Salman Ali

52.    

Meg Webb MLC

3.      

Elise Archer MP

53.   

Rehana Webster

4.      

Jatin Bajaj

54.   

Angie Wu

5.      

Ma Grace Banks

55.  

Eri Mullooly Hill Konishi

6.      

Roshan Basnet

56.    

Gurpreet Singh

7.      

Nilisha  Bhagooli

57.   

Jot Kaur

8.      

Jeevan Bista

58.    

Obeth Rai

9.      

Jamey Brown

59.   

Santosh Budhahtoki

10.    

Ganesh Dahal

60.   

Rabbab Begum

11.    

Chantale Delrue

61.   

Keshav Chudal

12.    

Junkai Ding

62.   

Tarsem Lal

13.   

Buddhini Senadheerage Dona

63.   

Arshia Maharjan

14.   

Shahriar Ahmed Emon

64.    

Barry Salter

15.    

Faisal Fayyaz

65.    

Indika Yapa Appuhamilage

16.    

Lindsey Fidler

66.    

Harpreet Singh

17.    

Syed Jary Haider

67.   

Mirza Zahid Imran Baig

18.   

Tina Hale

68.    

Clover, Xiao Huang

19.   

Sadekul Hasan

69.   

Tamas Oszvald

20.   

H.M Rohana Sanjeewa Herath

70.    

Sophiya Upreti

21.   

Harwinder Kaur

71.   

Jaspreet Kaur Brar

22.   

Navdeep Kaur

72.   

Yasitha Pathirathne

23.    

Ramanjit Kaur

73.    

Sushil Parajuli

24.   

Raveel Khan

74.    

Amaia Yeregui

25.    

Lucy Madebwe

75.   

Anirudh Batheja

26.    

Lokesh N Manandhar

76.    

Paul Lan

27.    

Sudesh Mani

77.   

Sunil Shrestha

28.    

Karar Mayo

78.    

Gabor Orosz

29.    

Kelly McDermott

79.   

Rafael Molina

30.   

Cassy O’Connor MP

80.    

Rohini Pieris

31.   

Selvakumar Palaniyappan

81.   

Syed Sibtain

32.   

Romy Maxine Pasaurek

82.   

Chris Rubasinghe

33.   

Laxman Panthi

83.   

Alin Chaiyo

34.   

Ashfagur Rahman

84.   

Kanthaiah Sivapragasam

35.   

Talal Anjum Rasheed

85.   

Daya Sunuwar

36.   

Sarala Regmi

86.   

Anand Darshan

37.   

Rana Randish Singh Batra

87.    

Abdul Azeem Khan

38.   

Hafiz Salman Saeed

88.    

Rajesh Imran Baig

39.   

Ravi Shakya

89.    

Shaheen Lokhandwala

40.   

Parveen Kumar Sharma

90.    

Asanka Yodinge

41.   

Anil Shrestha

91.    

Rizwan Sandhu

42.  

Farzana Shigri

92.   

Emma Aitchison

43.  

Rana Randish Singh Batra

93.  

Urmila

44.  

Joanna Sinclair

94.   

Jane Zitter Ruppenthal

45.   

Richard Skinner

95.   

Sujal Aryal

46.   

Sobia Muhammad Ilyas

96.   

Rupak Shrestha

47. 

Buddha Tamang

97.   

Poonam Sen

48.   

Mandira Thapa

98.   

Love Kumar Mahajan

49.   

Thir Bahadur Thapa

99.   

Shan Deng

50.   

Mohammad Shoaib Ul Haq

   

 

Please check your e-mail for a link to activate your account.
    published Our Members 2020-10-13 17:00:42 +1100